Endoproteza kolena dejansko pomeni menjavo obrabljenega sklepa z umetnim. Najpogostejši vzrok za zamenjavo kolenskega sklepa oz. vstavitev endoproteze so degenerativne spremembe ali obrabe. To stanje imenujemo osteoartroza in je najpogostejša degenerativna poškodba sklepov. Z osteoartrozo se srečuje kar 80% oseb nad 75-im letom starosti.
Simptomi obrabe se običajno kažejo kot dalj časa trajajoča bolečina v sklepu ali okoli njega. Napredovano obrabo običajno zaznamo, ko izgubimo del gibljivosti v sklepu in nas bolečina ovira pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti. Bolečina je največkrat prisotna ob naporu, pri hoji po neravnem terenu ali po stopnicah. Večkrat pacienti poročate o »klecanju« kolena in občutku nestabilnosti. Osteoartrozo pogosto spremlja Bakerjeva cista- ta nastane na zadnjem delu kolena in razen bolečine ne povzroča večjih težav. Ob počitku se bolečina zaradi osteoartroze običajno omili in tudi delno izzveni.
Zdravnika oz. ortopeda pacienti običajno obiščete, ko težave vztrajajo že dlje časa in vas ovirajo pri vašem vsakodnevnem življenju. Navadno se izvede RTG slikanje, kjer je v primeru obrabe možno opaziti izginjanje sklepnega hrustanca in preoblikovanje sklepne špranje.
Za zamenjavo se ortopedi odločijo ob hudi, neznosni bolečini, omejeni gibljivosti in po tem, ko fizioterapija več ne prinese izboljšanja stanja. Izvede se lahko totalna ali delna (parcialna) endoproteza. Za kakšno vrsto operacije gre in kateri materiali bodo uporabljeni je odvisno od specialista ortopeda. Umetno koleno je lahko narejeno iz kovinskih materialov (jeklo, titan ali zlitina kovin), kontaktna površina pa je iz kovine, polietilena ali keramike.
Kako se lahko najbolje pripravite na operacijo in čas po njej? Svetujemo vam predoperativno fizioterapijo. Opravite jo lahko tudi v naši ambulanti kjer vas spremljamo tudi po operaciji in zaključenem zdraviliškem zdravljenju.
Glavni cilj je dobra priprava na operativni poseg, ki zajema tako razlago vseh postopkov pred in po operaciji, kakor tudi preprečevanje poslabšanja stanja pred operacijo. Na tak način imate jasno predstavo o časovni premici rehabilitacije, možnih zapletih in navodilih po operaciji. Naučite se izvajati vaje za krepitev mišic okrog kolenskega sklepa, uporabo bergel za po operaciji ali če je to potrebno že prej. Za ohranjanje dobre fizične pripravljenosti svetujemo uporabo sobnega kolesa, če je vaša gibljivost še dovolj velika.
Fizioterapevt vam v tem času z manualnimi tehnikami pasivnega razgibavanja omogoča ohranjati gibljivost in zmanjševati bolečino. Prav tako so vam na voljo elektroterapije za zmanjševanje bolečin in vnetja.
Boljše psihofizično stanje pred operacijo pomeni tudi boljše obete za čas po operaciji, saj je zaradi manjše atrofije in mišičnega spomina vaše okrevanje hitrejše.
Že v nekaj dneh po operaciji boste odpuščeni iz bolnice, temu nato sledi čakanje na sprejem v zdravilišče (običajno 6 do 8 tednov). Že v tem času je nujno, da pričnete z izvajanjem predpisanih vaj, še bolje je, če pričnete z individualno prilagojeno fizioterapijo.
Na začetku želimo okrepiti mišice okrog kolena, kolka in gležnja brez večjih obremenjevanj operiranega sklepa. Temu sledi učenje hoje z berglami in nato njihovo postopno opuščanje (tukaj se je potrebno držati navodil operaterja). Težavnost in izbira vaj je odvisna od posameznikove starosti, stopnje fizične pripravljenosti, kondicije pred operacijo itd. Vaje izvajajte vsaj 2x na dan, 5 do 10 ponovitev vsake.
Za povečevanje gibljivosti oz. razgibavanje lahko uporabljamo ročne manualne tehnike ali mehansko razgibavanje. Najpogosteje uporabljamo napravo kinetek, ki jo priporočamo v uporabo vsem, ki po operaciji še ne dosežete 90° upogiba.
Ključno je tudi čim prej doseči popolni izteg kolena. Za to lahko ogromno naredite sami z podlaganjem pete ali pa vam pri tem pomaga fizioterapevt s pasivnim razgibavanjem.
Optimalno okrevanje pričakujemo nekje v 3 do 6 mesecih po operaciji.
V naši ambulanti vam omogočamo predoperativno obravnavo in postoperativno fizioterapijo, kjer so vam pod vodstvom izkušenega fizioterapevta na voljo moblizacije sklepa, elektroterapije, individualna terapevtska vadba in kineziotapingi. Za popolno in brezskrbno vrnitev v vsakodnevne obveznosti vam je na voljo tudi sodelovanje s kineziologinjo.
Obisk je mogoč samo s predhodno rezervacijo termina.
Obisk je mogoč samo s predhodno rezervacijo termina.