Za tenzijski glavobol je značilna simetrična bolečina okoli glave. Takšen glavobol je običajno povezan s tenzijo – napetostjo mišic. Napetost v mišicah je lahko povezana s stresom, depresivnostjo, anksioznostjo, našimi emocijami… pogosto opazimo povezavo med tenzijskim glavobolom in psihičnim počutjem.
Napetost mišic je lahko tudi posledica daljše prisilne drže kot npr. med delom za računalnikom ali učenjem.
Osebe s tenzijskim glavobolom pogosto občutijo »razbijanje« ali »kljuvanje« v glavi in občutek slabosti ( v nekaterih primerih tudi bruhanje), ampak ne tako intenzivno kot je to značilno za migrenske glavobole.
Zgoraj smo navedli le nekaj izmed možnih znakov tenzijskega glavobola. Ni nujno, da posameznik trpi le za eno vrsto glavobola, tipi in vzroki se lahko izmenjujejo, zato ima še večjo vlogo individualna fizioterapevtska obravnava.
Za migrenske glavobole je značilna zelo močna bolečina, ki jo pogosto spremljajo tudi slabost, občutljivost na svetlobo in zvok. Pri nekaterih se pojavlja tudi avra. Migrenski glavoboli naj bi bili pogostejši pri ženskah zaradi vpliva hormonov, vendar ta povezava še ni bila znanstveno dokazana.
Bolečina se pojavlja v sprednjem delu glave ali pa na samo eni strani glave. Območje bolečine se lahko med pojavom glavobola spreminja. Bolečina je »razbijajoča« ali »utripajoča«, njena jakost pa variira od zmerne do zelo močne. Simptomi se poslabšajo ob gibanju.
Avra predstavlja opozorilni znak pred pričetkom migrene. Posamezniki občutijo simptome avre kot težave z očmi (slepe pike, utripajoče luči..), napetost v vratu in ramenih, težave s koordinacijo gibov (dezorientiranost ali težave z ravnotežjem), govorne težave (nezmožnost izbire pravih besed), izguba zavesti (zelo redko!). Simptomi avre se lahko pojavijo že eno uro pred nastopom glavobola.
Manualna terapija (specialna veja fizioterapije) kot del individualne celostne obravnave posameznika, ki trpi za glavobolom temelji na kliničnem testiranju in pripomore k zmanjšanju simptomov kakor tudi izboljša kvaliteto življena posameznika. V individualnem tretmaju za odpravo glavobolov uporabljamo mobilizacijo in /ali manipulacijo, mišično re-edukacijo (terapevtske vaje) in nevrodinamiko.
Veliko lahko za preprečevanje in obvladovanje glavobola naredite sami. Najprej bodite pozorni kdaj se glavobol pojavi oz. kaj ga sproži. Priporočamo tudi vodenje dnevnika glavobolov, saj lahko na tak način najlažje določite število glavobolov, njihovo jakost, trajanje in lokacijo bolečine.
Poslužujete se lahko tudi drugih tehnik samopomoči kot je meditacija ali akupunktura.
Obisk je mogoč samo s predhodno rezervacijo termina.
Obisk je mogoč samo s predhodno rezervacijo termina.